mert güller

Dünya Günü’nü Durex Üzerinden Okumak

Durex’in tüm ülkelerdeki sosyal medya hesaplarında 22 Nisan Dünya Günü ile akalalı #TurnOfftoTurnOn etiketi altında bir kampanya başladı. “Bir gece olsun ışığı kapa, enerjini aşka sakla” mottosu üzerinden hem çevre ile ilgili mesaj içeren hem de ürünü iyi pazarlayan bir reklam.

Dünya Günü Nedir?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır. Kaynak: Vikipedi

Dünya Günü'nü Durex Üzerinden Okumak

Durex Türkiye’nin Facebook hesabına hızlı bir göz atılarak kampanyanın şimdiden iyi yolda olduğunu söyleyebiliriz. Hızlıca geçmiş gönderilere göz atarsak, bazı gönderilerin 100-200 bazılarının da 300-400 bandında beğeni, -her ne kadar Türkiye şartlarında yorumların “kalitesi” ayrı bir tartışma konusu olsa da- gönderilerin ortalama olarak da 50-100 civarı yorum aldığını görebiliriz. Gönderilerin paylaşım sayıları ise, yine son dönemde, 50 paylaşımı aşan birkaç gönderi hariç 10-20 bandında dolaşıyor, bazıları ise tek haneli rakamlarda. Muhtemelen konunun Türkiye’de hala “ayıp” sayılıyor olması birçok insanın “paylaş”amamasındaki temel tutucu kuvvetti, ta ki dün paylaştıkları bu görsele kadar.

Bu görsel, dijital dünya ile gerçek dünya arasında sıkışmış kullanıcıları, yani neredeyse tüm sosyal medya kullanıcılarını gafil avladı. Bu yazının yazıldığı 9 Nisan 1:00 sularında bu görselin Facebook’ta aldığı yorum 862, beğeni 3.754! 274 kullanıcı ise bu görseli arkadaş listesi ile paylaşmış. Durex’in, bu kampanya özellikle görsel ve bu görsel üzerindeki hikaye kullanımı, ülke gündeminin yoğunluğunun “rutine” bindiği bu günlerde bile muazzam gözüküyor.

#TurnOfftoTurnOn’un ekolojik faydası ne olur bilinmez, bunun tartışılabilmesi için daha çok veri gerek, ancak kesin olan birşey var ki, bu görseli ve görsel üzerinde hikayeyi Durex Türkiye’nin sosyal medya ajansı Havas, olayın psikolojik ve toplumsal boyutuna dair iyi bir ön çalışma yapmış.

Havas bu görseli kullanırken, SEL yayınlarından çıkan hayat okulu kitaplığı serisindeki Tom Chatfield tarafından yazılmış Dijital Çağa Nasıl Uyum Sağlarız kitabını okumuş mudur onu bilemiyoruz (Bence net okumuşlar!:)

“İnanıyorum ki, giderek salt bilgisayar kullanımından, dijital teknolojiler ile yaşamın bütünleşmesinin yepyeni bir aşaması olan, “samimi bilgisayar kullanımı” adını verebileceğimiz bir şeye geçiyoruz. Kafelerde ve oturma odalarında, dijital aletlerle, bir zamanlar ancak sevgililer ve gözde evcil hayvanlara özel olan bir ilgi ve sıklıkla ilişki kuruyoruz. Bir “doğuştan dijital” kuşağın, sabah kalktığında ilk, gece yatağa girdiğinde ise son dokunduğu şey cep telefonu”
Dijital Çağa Nasıl Uyum Sağlarız, Tom Chafield, pg 20

Bu metni okumuş olsun ya da olmasın, sosyal medya kampanyaları için mevzunun psikolojik + toplumsal boyutunu iyi kavramak, bu konuda okuma yapmak, nihayetinde bunu “çağırıcı” bir şekilde paketlemek basit ama kesin sonuç veren, işin püf noktası.

Dünya Günü'nü Durex Üzerinden Okumak