mert güller

Facebook reklamlarınızın performansını arttıracak 3 temel öneri

Sosyal medyadaki insan tabanlı iletişimin her geçen gün daha hızla marka tabanlı iletişime kaydığı bir gerçek. Sektörlerinde öncü olmaya, pazar payını arttırmaya, ürün veya hizmet satmaya çalışan firmaların facebook reklamlarına ilgisi aynı hızda artıyor. 

Her iletişim sürecindeki gibi, facebook reklamlarının yönetiminde de unutulmaması gereken bazı temel noktalar var. Geçtiğimiz günlerde Business News Daily (http://www.businessnewsdaily.com/6086-facebook-ad-planning.html?)’ de yayınlanan, basit ama önemli bir yazıyı özetlemeye/yorumlamaya/türkçeleştirmeye çalışalım.

1- facebook reklamlarınızı, arama motoru reklamları gibi düşünüp yazın
Her ne kadar reklam yazarlığı ürünü farklı sözler söyleyerek pazarlamayı seviyor olsa da, burada durum biraz farklı. Facebook reklamlarında doğrudan ürün/hizmet grubunuza dair laflar olsun. Örneğin ayakkabı satıyorsanız “yürüyüş ayakkabıları” uygun sözcüklerdir. Farklı sözcükler kullanırsanız, aslında sizin ürününüzle alakalı olmayan kişileri de reklama çekebilirsiniz. Her gereksiz tıklama boşa harcanan kaynaktır. Kısaca, süslü şeyler yazmaktansa; yalın yazın.

2- reklamlarınızı güncel tutun
Ürün veya hizmetiniz için tekrar tekrar aynı reklamı yapmayın. Mümkünse hem görseli, hem de yazının bir kısmını değiştirin. Reklamların güncel tutulmaması firmanızın facebook sayfasını açısından “ilgilenilmeyen” sıfatına yaklaştırmasının yanında, takipçilerinizin de sürekli aynı reklamı görmekten sıkılıp sayfanızın güncelleştirmelerini kapatmasına sebep olabilir, ki bu durumda aslında takipçileriniz eskisi kadar takipçiniz sayılmaz.

3- unutmayın ki sizin müşteri olarak gördüğünüz kişiler, aslında facebook’a birşey almaya gelmediler!
İnsanlar bir ürün veya hizmeti google’da aradıklarında muhtemelen o ürün veya hizmeti satın almak amacındadırlar. Hiç olmazsa, o ürün veya hizmetle ilgili ayrıntılı bilgi almak/karşılaştırmalar yapmak amacındadırlar, ki bu onları satışa daha da yaklaştırır. Ancak facebook’ta kazın ayağı pek öyle değil. Aslında firma olarak facebook’a reklam vermek demek, insanların “arkadaşları” ile iletişim kurmak için bulundukları “özel” alanlara arka kapıdan girmektir. Çünkü sizi google’ladıklarında potansiyel müşteri olarak tanımlayabileceğiniz kişilerin facebook’a girmekteki temel amaçları yakın arkadaşlarının koyduğu kedi fotoğraflarını beğenmek, kim nereye hangi kıyafetle gitmiş durumlarını gözlemlemek, hadi en normali şarkı/video paylaşmak. Kimsenin facebook’a reklamları görmek için girmediği çok açık. Bu durumda yapılması gereken kedi fotoğrafı beğenip mezuniyet fotoğrafı paylaşan kişilerin ilgisini gasp etmeye çalışmak! İlginç bir görselle desteklenecek (1. maddedeki kuralı unutmayarak) ilginç bir söz dizisi bu işe yarayabilir. Reklamınızı görmüş kişiler hangi davranışları/etkileri gösterebilir diye soracak olursak yanıtları şöyle sıralayabiliriz. 

  • Ürününüzle ilgili bir google araması yapmak
  • Firma sayfanızı beğenmek
  • Firmanızın facebook sayfasına gidip, oradan web sayfanızı tıklamak
  • Ürünü satın almayı henüz düşünmeyenler için, satın almak istediklerinde markanızı hatırlamak

Son not olarak şunu da eklemeyi unutmayalım. Facebook reklamlarının ve aslında tüm reklamların başarılı olması için temel formül “ekip+içerik”tir. Bunun da tabii gereği yeterli bütçedir. Ancak ne kadar bütçe o kadar başarı diye de bir denklem yoktur. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir