mert güller

Hashtag Kullanımı ve Sosyal Medya

Hashtag kullanımı, sosyal medyayı kişisel amaçlı kullananların çok da farkında olmadan/önemsemeden kullandıkları ancak markaların sosyal medya yönetiminde en çok itina gösterilen araçlardan biri.

Geçtiğimiz günlerde Social Bakers tarafından yayınlanan “hashtags increasingly popular on facebook” adlı istatistiki çalışmadan bol bol yararlanarak-bazı yerleri doğrudan çevirerek sosyal medya araçlarında hashtag kullanımı üzerine bir önizleme yapacağız.

Hashtagler aslında tam olarak twitter ile hayatımıza girmiş olsa da, web’in ilk zamanlarından beri (meta etiketleri ile) web site yöneticilerinin aşina olduğu bir kullanım kolaylığı.

Sosyal medya araçlarından en az birini kullanan hemen herkesin –farkında olmasa da- bildiği, hashtag kullanımının temel amaçlarını ve yararlarını kısaca özetlersek

  • Verileri kolay bulmanızı sağlar: Örneğin, #newmedia etiketini ararsanız, doğrudan bu hashtag ile yazılmış içerikler kolayca önünüze gelir
  • Tartışmaları takip etmenizi ve çok kullanıcının üzerine görüştüğü/konuştuğu konuları incelemenizi/dahil olmanızı sağlar: En güzel, güncel ve kolay anlaşılabilir örneği sanırım geçtiğimiz haftaki seçimlerde kullanılan #oytutanakları hashtag’i.
  • Dinleyici değil, katılımcı olabilirsiniz: Konferans/panel/seminer vs.’lerde dinleyicilerin soru, yorum ve görüşlerini belirlenmiş bir hashtag üzerinden toplayabilirsiniz.

Bildiğimiz gibi, neredeyse, twitter ilk kurulduğundan bu yana, hashtag kullanımı imkanı mevcut. Ancak facebook, hashtag kullanımını 2013’ün başlarında mümkün kıldı. Facebook’un hashtag kullanımını desteklemesinin ardından –başta da söylediğimiz gibi hashtag’i kullanmayı twitter’da öğrenmiş olan herkes- birçok kişisel veya kurumsal hesap facebook’ta hashtag kullanımına ihtiyatlı bir duruş sergiledi, anlamaya çalıştı. Sebebi aslında çok açık. Twitter, varoluş itibariyle, bir mikro-blog yani “içerik paylaşma” servisi iken, Facebook’un kuruluş felsefesi sosyalleşme-networking idi. Kuvvetle muhtemel, Facebook’un hashtag kullanımına imkan vermeye başlamasının temelinde de bu cümle var. Çünkü, facebook zaman içinde kişisel kullanım için hala çok yüksek bir oran ile sosyalleşme amacı taşısa da, kurumsal kullanım ve markalar için aslında diyalog alanından çok bir içerik paylaşma, tanıtım yapma alanına dönüştü (Bu dönüşümde şüphesiz en büyük etken, facebook’un reklam modelinde, reklamcılığın en temel gerekliliklerinden biri olan “hedef kitleye gösterim”in daha önce emsali görülmemiş bir sistemle çalışmasıdır.).

 

Hashtag Kullanımı Araştırması

Social Bakers’in Şubat 2013 ve Şubat 2014 aylarında, 12.509 Facebook marka profili ve 865 Twitter marka hesabı üzerinde yaptığı araştırmaya göre, twitter’da hashtag kullanım oranı neredeyse hiç değişmemişken, facebook gönderilerinde hashtag kullanımı %525 veya başka bir deyişle, hashtag kullanım yüzdesi 5 kattan daha fazla artmış.

Sosyal Medya'da Hashtag Kullanımı

Sosyal Medya'da Hashtag Kullanımı

Bu grafiklerden çıkarılacak sonuçları değerlendirirsek, en gerçek çıktı markaların Twitter’da hashtag kullanımında belirli bir tecrübeye sahip olmasından dolayı kullanım yüzdelerinde ciddi bir değişme gözlenmemesi olacaktır. Facebook’taki bu aşırı artışın temel sebeplerinden biri Social Bakers’ın bu analizi yapmaya başladığı tarihle akalı. Bu analiz için verilerin toplanmaya başladığı Şubat 2013, Facebook’un hashtag’leri kullanıma açmasından çok kısa bir süre sonra. Belki de birçok marka, bu istatistikler toplanmaya başladığında, facebook’ta hashtag kullanımını kendi sosyal medya stratejilerine nasıl entegre edeceklerini düşünüyorlardı. Unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta ise, twitter’da bir gönderi için yalnızca 140 karakterlik hakkın olduğu. Gönderiye bir link veya bir mention da eklendiğinde, eğer hashtag de kullanırsanız, “yazı” yazabilecek çok kısıtlı bir alan kalıyor. Facebook’ta ise bildiğimiz gibi gönderilerin karakter sınırı yok (facebook’ta gönderi uzunluğu sizce sınırsız mı?).

Yine de, kısmen twitter’ın yarattığı hashtag kullanımının bu kadar kısa bir süre içinde, hem de rakip sayılabilecek bir mecra tarafından kullanıma alınması, kullanıcıların da bu durumu çok kısa sürede özümseyip neredeyse twitter’da öğrendikleri bir alışkanlığı facebook’ta yoğun bir şekilde devam ettirmeleri incelenmesi gereken bir nokta. Burada aslan payı kesinlikle, hem hashtag kullanımı algoritmasındaki verimlilik, hem de kullanım amacının markalar açısından doğru konumlanması açılarından, facebook’un stratejik başarısı.