mert güller

instagram’a yeni bir güncelleştirme önerisi

Geçtiğimiz günlerde instagram bir güncelleştirme paketi yayınladı. Çoğunluğu filtre kullanımlarıyla alakalı. Her ne kadar VSCO’nun fotoğraf paylaşma özelliği kullanıcılar tarafından pek rağbet görmese de, şu an instagram’da #vsco etiketi 13 milyon 968 bin küsür kez kullanılmış. 

Karşılaştırma yapabilmek adına not edersek, #cat etiketi 33 milyon, #paris etiketi 14 milyon, #istanbul etiketi 8,5 milyon kez kullanılmış. VSCO’nun fotoğraf taglerine girişi KEDİ ile kıyaslandığında, instagram filtreleri için tehlike çanlarının çaldığı bir süredir belliydi. Bu açıdan bakınca, instagram’ın yeni güncellemesinde filtrelere odaklanması çok süpriz olmadı.

Diğer yandan markalar (doğrudan satış hesapları -gözlük, kolye vs- ve bir tüzel kişiliğe halihazırda sahip firmalar) instagramı her geçen gün biraz daha yoğun kullanmaya başlıyorlar. instagram’ın çok da profesyonel olmayan (kişisel) kullanıcılara yönelik; önce özel mesaj gönderebilme (bu aslında doğrudan satışçıların da çok işine yaradı, es geçmeyelim) ardından filtre kullanımlarının geliştirilmesi ile güncelleştirme paketleri makul/mantıklı, hatta vsco’yu da düşününce loyalty açısından da önemli.

Artık instagram’ın büyük bir adım atması ve çoklu hastag arama/filtreleme özelliğini de getirmesi gerekiyor. Örneğin şu an #beyoğlu ve #cafe taglerini ayrı ayrı aratabiliyorsunuz. Çoklu hashtag filtreleme özelliği ile “#beyoglu + #cafe” araması, Beyoğlu ve cafe hashtaglerini aynı anda kullanmış, (muhtemelen de çoğu Beyoğlu’ndaki cafelere ait) fotoğraflar gelecek. Bu tür bir fonksiyon eklemenin hem like patlamasına, hem kullanıcılara daha işlevsel bir özellik sunulmasına, hem de instagram’ın kullanım amaçlarının genişlemesine katkısı tahmin edilenden daha fazla olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir