WorkupAgri Demo Day: 3pmetrics

WorkupAgri bu yıl ilk defa yapıldı. Esasında, Workup İş Bankası tarafından geliştirilen Hacquarters tarafından yürütülen, gelecek aylarda 5. yaşını kutlayacak ve 10. Dönem çağrısını yapacak olan bir girişim hızlandırıcı program.

WorkupAgri ise bu yıl ilk defa duyurulan, Workup’ın Tarım & Gıda odaklı versiyonu.

Hızlandırıcı programdan beklentileri, beklenmemesi gereken şeyleri, talep edilmesi gerekenleri ve gizli değeri (hidden value) faydaları başka bir yazıda detaylıca yazmak isterim. Şimdi ise gelelim bugünün konusuna.

7 Haziran 2022’de Workup’ın 9 dönemi ve WorkupAgri’nin ilk dönemini kapatan bir Demo Day etkinliği vardı İş Kuleleri’nde. 

Biz 3pmetrics olarak geçen yıl, ilk defa gördüğümüz WorkupAgri programına başvurup başvurmamak konusunda oldukça çekinceliydik. Açıkçası sonunda verdiğimiz karar her girişimcinin aklından geçen cümle oldu: “Biz bi başvuralım, sıkılırsak devam etmeyiz!” Çünkü daha önce seçilip devam etmediklerimiz oldu. Kişisel bir sıkılmadan değil, beklenen fayda ve talep edilen zaman denklemini o dönem için yeterince sağlıklı görmediğimizden. 

WorkupAgri Süreci Kısa Özet

WorkupAgri’ye geri dönersek, hem İş Bankası tarafında hem de Hacquarters tarafında nefis keyifli, bilgili ve yardımsever ekiplerle karşılaştık. Çok kısa sürede program yöneticisi ve girişimci ilişkisinin hemen “size sürekli destek vermek isteyen iş arkadaşları” modeline evrildiğini hissettik. Bence en değerlisi bu. Çünkü program yöneticileri (bu örnekte İş Bankası Tarım ve Girişimcilik birimleri ve Hacquarters) zaten stresle ve işi yönetmeye çalışmakla boğulmuş girişimciye çok az dokunup çok faydalı mesajlar verebilmeli. Bu konuyu ayrı bir yazıda ele alacağımı düşünüyorum. Şimdi bu büyük parantezi kapatıp 7 Haziran’da WorkupAgri’nin ilk mezun start up’larından olmanın mutluluğuyla yaptığım 3pmetrics sunumunu aşağıya bırakıyorum 🙂 

Teşekkürler

Girişteki şiir yolu İTÜ Çevre Mühendisliği’nden geçmiş tüm herkesin Prof. Dr. İlhan Talınlı hocamızın sesinden ve sürdürülebilirlik felsefesinden feyz alarak dimağlarına kazınmış bir Nazım şiiri.  Bu bağlamda kendisine saygılarımı ve sevgilerimi tekrar iletmek isterim.

Bu 5 dakikalık bu anlatımı ben yaptım. Ama, 3pmetrics’in arkasında Alpay ve Kaan’ın tanımlanamaz emekleri var. Çalışma arkadaşlarımızın ve her küçük sorumuza destekleyici yanıtlar veren tüm dostlarımızın yönlendirmeleri de her bir an etkisini gösteriyor. Başta İş Bankası Workup ve Hacquarters ekipleri aylar süren program boyunca zihnimizi açtı, destek oldu, arkadaş oldu. Ek olarak her zaman sabırla ufuk çizgisini işaret eden Murat Ünver’e sadece mentör değil yol arkadaşlığı için de ne kadar teşekkür etsek az. Son bir teşekkür de 10 yılı aşkın süredir her zaman telefonunun ucunda olan ve 3pmetrics’in logodan tasarım diline birçok konuda sonsuz destek veren Tolgahan Akbulut’a.