Mert Güller

Mert Güller10 yılı aşkın süredir sürdürülebilirlik danışmanlığı tecrübesi olan Mert Güller, İstanbul Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği bölümünden mezundur. Halihazırda bu bölümde lisansüstü eğitimine devam etmektedir. İş hayatında kurumların sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi, sürdürülebilirlik danışmanlığı ve döngüsel ekonomi konularında uzmanlaşmıştır.

2020 yılından beri, 3pmetrics‘in Kurucu Ortağı ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi’dir.

İş hayatına Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nde Proje Yöneticisi olarak başlamış, Yerli Yeşil Bina Sertifikası çalışmalarında yer almıştır. 2014 yılında ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık şirketine İş Geliştirme Müdürü pozisyonunda katılarak, malzeme sürdürülebilirliği, yapılarda sürdürülebilirlik, yaşam döngüsü analizi, yeşil bina (Blog: Yeşil bina nedir?) danışmanlığı konularında çalışmış, ödüllü mimari projelere sürdürülebilir tasarım danışmanlığı vermiştir.

2017 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’ne Dış İlişkiler Sorumlusu olarak katılarak orta ve büyük işletmelerin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odağında dönüşümlerine, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi stratejilerinin belirlenmesine destek olan çalışmalar yürütmüştür. Bu süreçte, EBRD fon desteği ile yürütülen Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu projesinin iletişim ve yaygınlaştırılmasından sorumlu oldu.

Ayrıca CIRCO sertifikalı döngüsel ekonomi (Blog: Döngüsel ekonomi nedir?) eğitmenidir ve son 3 yılda 30’dan fazla şirkete döngüsel iş tasarımı eğitimi vermiştir.

Bu dönemde ayrıca, Atıktan Servete kitabının teknik çeviri editörlüğü, SKD Türkiye, TÜSİAD ve UN Global Compact işbirliğiyle hazırlanan “Sürdürülebilir Tarım İlkeleri ve İyi Uygulamalar Rehberi”nin proje sorumlusu ve editörlüğünü yaptı.

Temmuz 2020’den ise yönetici ortak olarak, 3pmetrics şirketi altında kurumlara dijital araçlar kullanarak stratejik sürdürülebilirlik danışmanlığı, sürdürülebilirlik analizleri, karbon ayak izi raporlama, su ayak izi raporlama, döngüsel iş tasarımı konularında danışmanlık yapmaktadır.

 * * *

Ayrıca hayatımda dahil olduğum en keyifli ortam olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali‘nin uzun süre online’daki iletişimlerini bir ekiple birlikte yönetiyorum. Bu ekiple Sürdürülebilir Yaşam TV‘nin varolma aşamalarında da keyifli ve güzel çalışmalar yaptık, ara ara da yapmaya devam ediyoruz.

 * * *

Mert Güller – İletişim

Bu sayfada adı geçen veya yakınsayan anahtar kelimeler özelinde, aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Benimle iletişim kurmak için hi (at) mertguller (dot) com adresinden yazabilir,
  • LinkedIn üzerinden bağlantı kurabilir, çektiğim fotoğrafları da Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.
  • Sürdürülebilirlik ve kent üzerine notlardan haberdar olmak için aşağıdaki kutuya mailinizi bırakabilirsiniz.