Mert Güller

Mert GüllerİTÜ Çevre Mühendisliği bölümünde henüz lisans öğrenimim sürecinde dünyanın membran üzerine odaklanmış birkaç araştırma merkezinden biri olan Membran Teknolojileri Araştırmaları Uygulama Merkezi (MEM-TEK)’in kuruluşunda bulunma ve yaklaşık 2 yıl Prof. Dr. İsmail Koyuncu yönetiminde membran üretimi gibi büyülü bir konuda çalışma fırsatı buldum. Bu dönem sabır ve başarılı olana kadar tekrar tekrar denemeyi alışkanlık haline getirebilmek için inanılmaz bir deneyimdi.

2006 yılından beri Avrasya Maratonu’nun organizasyon ekibinde yer alıyorum. Bu süreçte Türkiye Atletizm Federasyonunda uzun bir dönem yarı zamanlı çalıştım. Buna ek olarak bir de Atletizm Hakemliği yapıyordum. Bu iki durum 2010 yılında UNECO ve European Athletics tarafından düzenlenen Young Leaders eğitim programına katılmak için burs almama sebep oldu, 2010 yılında henüz online marketing nedir sorusuna 3-5 cümle kurulamazken, 10 gün yoğun bir marketing ve management eğitimi aldım. Bu noktadan sonra sürdürülebilirlik başlığının yanına bir de marketing parametreleri de eklendi, genelde çalışmalarım bu doğrunun kesişimi üzerine şekillendi.

Ardından 2012 yılında sürdürülebilirlik konularındaki ilgim dolayısıyla yolum ÇEDBİK ile kesişti. Aslında ÇEDBİK ile İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü‘ndeyken Beşiktaş ilçesi özelinde bir sürdürülebilirlik projesi geliştirirken keyifli bir ilişki kurmuştuk 2011’de. ÇEDBİK’te yerel yeşil bina sertifikasının geliştirilmesi, etkinlik yönetimi, yeşil bina eğitimleri ve en keyiflisi 2. ve 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin organizasyonundaki hemen her aşamada bulundum.

2014’te ÇEDBİK’ten ayrıldıktan sonra yaklaşık 1 yıl, Tolgahan Akbulut ile birlikte “fitne – sustainability marketing works” markası altında sürdürülebilirlik ve pazarlama kesişiminde danışmanlık işleri yaptık.

fitne’nin keyifli ama yorucu hikayesi, Türkiye’de yeşil bina deyince akıllara gelen ilk yer olan ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım‘a İş Geliştirme Müdürü olarak geçişimle bir pause durumuna geçti. ERKE’de geçirdiğim 3 yılın ardından Şubat 2017’den beri sürdürülebilirlik danışmanlığı, proje yönetimi, stratejik pazarlama konularında firmalara danışmanlık yapıyorum.

2017 Kasım ayından beri de İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği‘nde Dış İlişkiler Sorumlusu olarak görev almaya başladım. SKD Türkiye ekibiyle ve üyeleriyle birlikte iş dünyasında sürdürülebilirlik politikaları geliştirilmesine katkı vermek adına etkili çalışmalar yapıyoruz.

 

Ayrıca hayatımda dahil olduğum en keyifli ortam olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali‘nin 4 yıldır online’daki iletişimlerini bir ekiple birlikte yönetiyorum. Bu ekiple Sürdürülebilir Yaşam TV‘nin varolma aşamalarında da keyifli ve güzel çalışmalar yaptık, ara ara da yapmaya devam ediyoruz.

Profesyonel anlamda yaptığım işlerin çoğu, sürdürülebilirlik konusunun Türkiye’de henüz palazlandığı yıllara denk gelmesi açısından alanlarındaki ilk örnekler oldular. Bu konularda çalışma yapan veya yapacak kişilere örnek modeller gösterebilimek adına, yaptığım veya içinde bulunduğum bazı çalışmaları, Works linkinde yavaş yavaş özetlemeye çalışıyorum.

 

Mert Güller – İletişim

Bu sayfada adı geçen veya yakınsayan anahtar kelimeler özelinde, aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Benimle iletişim kurmak için hi (at) mertguller (dot) com adresinden yazabilir,
  • LinkedIn üzerinden bağlantı kurabilir, çektiğim fotoğrafları da Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.
  • Sürdürülebilirlik ve kent üzerine notlardan haberdar olmak için aşağıdaki kutuya mailinizi bırakabilirsiniz.