Sürdürülebilirlik Trendleri: 2023

Sürdürülebilirlik trendleri, şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarında her yıl yazsa da, her yıl yeniden okunan bir kitap gibi. Hatta yeniden yazılması gereken desek çok da yanlış olmaz.

2022’nin son çeyreğinde, 2023 yılında daha da öne çıkacağını düşündüğüm 5 önemli sürdürülebilirlik trendini yazmaya karar verdim.

Tabii ki bu metinler her şeyi tamamen kapsamıyor. Konuları seçerken CEO’ların gündeminde en çok yer alacak konuları seçmeye çalıştım. Ancak sürdürülebilirlik dediğimiz çok katmanlı ve çok paydaşlı konu, -gerçekte- asla 5 maddeye indirgenmeye izin vermez. Hype’ları ifade etmek için ise 5 madde gayet kafi.

Konuları ele alırken, trend olma gerekçelerini satır aralarına sıkıştırdım. Hemen her ifadeyi de bağımsız kaynaklarla destekledim. Detaya dalmak isteyen kişiler için, sanırım her sayfada en az 3 dış kaynak var. Çünkü sürdürülebilirlik çalışmalarında yorum gereklidir, ancak öznel bir kavrayış yalnızca PR & reklam ajansı direktörünün yapması gereken bir şeydir. İşin özünde, ne kadar sosyal ve ekonomik sayısız bağlam olsa da sürdürülebilirlik çerçevesinin bir mühendislik yaklaşımını ihtiva etmesi gerekir. Aksi halde öznel, eksik, sakat, anlamsız, sığ kalır.

Oğuz Atay misali önsöz’ü geçip ey okuyucu çağrısının ardından listeyi aşağı bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.

Sürdürülebilirlik Trendleri: 2023


Not: Bu siteye yazmanın en keyifli yanlarından biri de, aldığım geri bildirimler ve onlar üzerine fikir / proje geliştirmek. Dilerseniz bu linkten iletişim bilgilerimi görebilir, bu siteye içerik eklendikçe haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.