İzmir Fotoğrafları - Gevrekçi

İzmir Gezisi ve İzmir Fotoğrafları

izmir fotoğrafları sanırım uzun zamandan beri, filmlerin yıkanmasını beklerken en çok sabırsızlandığım fotoğraf serisi oldu. İzmir’de 3 makara film bitirmemin ardından ciddi ciddi İzmir heyecanı beni de sardı, bu haftadan sonra her pazar günü instagram’da İzmir kafasına destek için #belovedizmir etiketi ile bu 3 makara filmi yavaş yavaş paylaşacağım.

24 Şubat’ta İzmir Mimarlık Merkezi‘nde ERKE‘deki ekip arkadaşlarımla birlikte bir günlük yeşil bina eğitimi vermeye gidecektik, fırsat bu deyip uçak biletini bir gün önceye bir gün sonraya almayı akıl ettim 🙂 Sonucunda da fotoğrafların ötesinde, daha önce belki 10 kez gittiğim ancak tek başıma neredeyse 2 tam gün gezerek bol İzmir keşfi ile kısa gezisi tamamladım.

İzmir’i keşfetmekteki ilk rahat fırsatım bu idi sanırım, yukarıda da söylediğim gibi. Daha önceki gezilerimde İzmir’lilerin ilginç kafa rahatlığına fazlasıyla şaşırmıştım. Taksici, otelci veya büfeciyle muhabbete girdiğimde İstanbul’da veya Ankara’da genelde ülkenin kötü durumundan dem vuruluyor bir süredir. İzmir’de hem hiçkimse böyle bir negatif muhabbet açmıyor, ben açmaya çalıştığımda da “Amaan boşver” diye ağzıma tıkadılar lafı her seferinde. Buna ilgisizlik mi demek gerek etkilenmeyecek bir psikolojik bariyer yaratmak mı bilemedim; ama huzurlu bir konumlama olduğu kesin 🙂

İzmir Fotoğrafları - Alsancak Kordon

 

İzmir Fotoğrafları ve İzmircilik 🙂

İzmir’e dair en etkileyici ve insanların “İzmir’li olmak” dedikleri hadiseyi canlı canlı yaşadım. Eğitim bitti, yemek yedik; Cuma akşam şöyle bir kordon yürüyüşü yapayım dedim. Saat 17:30-18:30 arasında Kordon’da fotoğraf makinesi ile gezerken birden Kordon’a çıkan sokaklardan eline kahvesini, birasını, çayını-çorbasını kapan herkes akın akın Alsancak çayırlarını hedef alırken ben şaşkın bir şekilde; The Day After Tomorrow filmindeki anayoldan üzerine tsunami gelen ebleklikle kalakaldım :))

 

izmir fotoğrafları - gevrekçi
izmir fotoğrafları: Şu İzmir gevreğini bir türlü sevemedim ama x’e y diyorlarmış geyiği güzel 🙂

 

 

izmir fotoğrafları - alsancak
izmir fotoğrafları: İzmir’de denize bakan bina cepheleri bol balkonlu, henüz balkonlar pimapen ile kapatılıp hangara dönmemiş.

 

 

izmir fotoğrafları

Gavur İzmir diye bağrılmasının yanında, Osmanlı’nın en büyük sanatkarının şehrin tam da ortasında bu büstle anılması beni hem şaşırttı hem de sevindirdi tabii ki. Sanırım İstanbul’da hiç Mimar Sinan büstü görmemiştim. Osmanlı’nın en büyük sanatkarının İstanbul’daki mütevazı mezarı nerede, kimler biliyor acaba?