Anlamsızlık Aleminde Sergisi Arter'de, Jake ve Dinos Chapman

Anlamsızlık Aleminde Sergisi Arter’de

Anlamsızlık Aleminde Sergisi Arter’de 7 Mayıs 2017’ye kadar açık.

Dikkat, bu sayfadaki görseller rahatsız edici şeyler içerebilir. 

Anlamsızlık Aleminde sergisi, serginin ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim olmadan Arter’e daldığım anda, uzun zamandır yaşatmadığı şoku yaşattı. Sergi kapitalizm, tüketim kültürü, küresel iklim değişikliği gibi; yeterince farkında olmasak da fazlasıyla rahatsız edici sonuçları olan olguları, doğal olarak fazlasıyla rahatsız edici şekilde ifade ediyor.

Sergi McDonalds’tan Nazi Almanya’sına, küresel iklim değişikliğine kapital kültürün bizleri ılık ılık boğazladığı birçok konuyu yoğun bir şekilde hissettiriyor. Serginin en vurucu kısmı yavaşça ısıtılan kurbağa hikayesi misali bizleri yavaş yavaş saran üretilmiş ihtiyaçların toplumsal ve psikolojik olarak yarattığı etkiyi üst pencereden ve acımasızca göstermesi aslında yaşadığımız dünyanın cehennem yakınsamasını iliklerinize kadar hissettiriyor.

Arter’in sitesinden şöyle bir alıntı ile mevzuya girelim:

Jake ve Dinos Chapman’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergileri “Anlamsızlık Âleminde” başlığıyla 10 Şubat – 7 Mayıs tarihleri arasında Arter’de yer alacak. Küratörlüğünü Nick Hackworth’un yaptığı sergi, sanatçıların yeni ve az görülmüş işleriyle beraber “Cehennem” [Hell], “Chapman Aile Koleksiyonu” [The Chapman Family Collection] ve “Gün Gelecek Sen De Sevilmeyeceksin” [One Day You Will No Longer Be Loved] gibi ikonik serilerinden başlıca yapıtları bir araya getiriyor. “Anlamsızlık Âleminde”, Jake ve Dinos Chapman’ın hayli kötümser sanatlarına ve düşüncelerine genel bir bakış imkânı tanıyor. Günümüz kültürünün köşe taşlarını oluşturan pek çok inancın altını hicivle oyan bir yergiyi ve çelişkili işaretleri devreye sokan Chapmanlar, günümüzün en sert şekilde meydan okuyan sanat pratiklerinden birine sahipler. Detaylar için arter’in web sitesine göz atabilirsiniz.

anlamsızlık aleminde sergisi arter'de, 7 Mayıs 2017'ye kadar açık.

Arter Nasıl Gidilir?


anlamsızlık aleminde sergisi arter'de, 7 Mayıs 2017'ye kadar açık.

 

Jake ve Dinos Chapman’ın hazırladığı bu çalışma eğer size yetmediyse, ya da yorumlar ve küratörün metinlerini de bulacağınız ekstra bir kaynak arıyorsanız sergiye binaen hazırlanan bir de kitap var. Bu kitapta ayrıca Cüneyt Çakırlar’ın sanatçıların tüm serüvenini özetleyen güzel bir kapanış metni de var. “Jake ve Dinos Chapman-Anlamsızlık Aleminde”  adıyla yayınlanan kitabı birçok kitapçıda bulabilirsiniz.

 

anlamsızlık aleminde sergisi arter'de, 7 Mayıs 2017'ye kadar açık

 

anlamsızlık aleminde sergisi arter'de, 7 Mayıs 2017'ye kadar açık.

 

 

 

Son olarak serginin ücretsiz gezilebileceğini ve 7 Mayıs’a kadar açık olduğunu da not edelim. Ayırca gitmeden sergideki diğer detaylara da göz ucuyla bakmak isterseniz instagram’daki #anlamsızlıkaleminde etiketindeki sergi ziyaretçilerinin karelerine göz atmanızı öneririm.