Sürdürülebilir malzemeler - yeşil malzemeler

Sürdürülebilir Malzemeler Portalı: Yeşil Malzemeler

Sürdürülebilir Malzemeler dilemmasını biraz olsun çözebilmek adına ERKE bünyesinde geliştirdiğimiz proje yeşil malzemler, Türkiye’nin LEED Versiyon 4’e uygun sertifikalı ve 3. şahıslar tarafından onaylı tüm malzemeleri barındırıyor. İlk noktada şunu hatırlatalım büyük bir yapı projeniz de olsa, bebeğinizin odasına sağlıklı bir boya arıyorsanız da ilk bakmanız gereken kaynak, yeşil malzemeler.

İlgili yazılar

Sürdürülebilirlik çok katmanlı ve çok paydaşlı olduğu için bu konuyu bir de yapı malzemeleri özelinde ele almak daha da zor idi. Bu konuda Amerika’da geliştirilen ve dünyanın en çok kabul gören Yeşil Bina sertifika sistemi LEED v4’ü baz aldık. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), malzemelerin bazı özelliklerine bakarak onları sürdürülebilir kabul ediyor. Bunlar,

  • minimize edilmiş sağlık etkileri
  • VOC emisyonunun insan sağlığına zarar vermeyecek seviyede olması
  • malzemenin üretim sürecindeki çevresel etkinin beyan edilmiş olması
  • malzeme üreticisi firmanın sürdürülebilirlik karnesi
  • ahşap malzemeler için sorumlu ormancılık sertifikalarına sahip olması
  • Avrupa Birliği REACH direktifine uygunluk

olarak sıralanabilir. Yukarıda sayılan özelliklerin bir veya bir kaçının bağımsız bir kuruluş tarafından onaylaması LEED için yeterli kriter. Sürdürülebilir malzemeler esasında ne tek bir sertifika ile kesinleşebilecek, ne de bir yeşil bina değerlendirme sisteminin tek başına karar verebileceği bir konu. LEED v4 bu bağlamda bizler için sistem sınırları belirlenmesi noktasında önemli bir araç oldu.

Yeşil Malzemeler sitesi Türkiye’nin Sürdürülebilir Malzeme bilgi bankası hedefiyle yola çıkarken, bu kapsamlı rehberde yer almanın ücretsiz olması gerektiğine, bu sayede maksimum kapsayıcılığı sağlayabileceğimize karar verdik.

Yeşil Malzemeler’de ayrıca, ücretsiz üye olup pin boardlar oluşturabilir; ürünleri dilerseniz sertifika, dilerseniz marka, dilerseniz de kullanım amacına göre listeleyebilirsiniz. Eğer malzeme sertifikalarının anlamlarını bilmiyor, hangi sertifikanın hangi konuyu işlediğini merak ediyorsanız; Sertifikalar linkinden tüm sertifikalar ile ilgili kısa bilgilere de erişebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek sürdürülebilir malzemeler portalı YeşilMalzemeler.com.tr projesine, ERKE’ye dolayısıyla yapı sektörüne sağladıkları katkılarından dolayı E.C.A Serel ve iletişim partnerimiz olan Tasarım Dergi’sine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.